Węzły optyczne i inne elementy sieci

Dowiedz się, gdzie kupić węzeł optyczny.

Dzisiejsze instalacji komputerowe prawie za każdym razem tworzy się z użyciem kabli światłowodowych. Jest to zasługą wyjątkowych cech światłowodu – szybkości transmisji informacji i niewielkich zakłóceń. Jak wiadomo, instalacje tego typu nie mogłyby istnieć bez właściwych podzespołów pozwalających na przekaz danych oraz późniejsze dekodowanie. Aby zamontować taką sieć niezbędne są takie części jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, jak również węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla działania każdej instalacji – umożliwiają wszak zmianę sygnału optycznego na tradycyjny i przez to dostarczenie usług krańcowym odbiorcom. Jak jednak funkcjonują? Jakie parametry powinien wykazywać dobry węzeł optyczny?

Działanie węzła optycznego

Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, by emitować impuls elektryczny. Należy jednak dodać, iż jego funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może oprócz tego wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim zazwyczaj funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku mHz do nawet 1 GHz. Dla sprawnego działania węzła optycznego potrzebna jest także właściwa obudowa, chroniąca wrażliwe podzespoły w środku węzła przed pyłem, wilgocią i innymi zagrożeniami – zazwyczaj zrobiona z metalu.

Cechy węzła optycznego

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie odpowiedni, świadczą pewne cechy. Najistotniejsze będą częstotliwości działania węzła i siła sygnału – od tego zależy bowiem liczba końcowych abonentów, do których dotrze informacje. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na pobór energii – w dużym stopniu rzutuje to na cenę użytkowania węzła optycznego. Aby uniknąć problemów przy serwisowaniu sieci, warto również przetestować sposób konfiguracji węzła – najlepiej, jeżeli pozwala na wygodną korekcję wartości parametrów.

Siedziba:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]