Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Potrzebujesz zamówić motoreduktory kątowe? Wejdź na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to w najprostszych słowach zintegrowane połączenia napędu elektrycznego z przekładnią. Jak pracują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktor zakupisz bez problemu z katalogu producenta

Motoreduktory umożliwiają skuteczne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, zatem zawsze powstaje drobna różnica między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor najczęściej wchodzą dodatkowo inne części jak sprzęgła czy hamulce. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane elementy, które można bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom danej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nieraz miesięcy, na pracochłonne wyliczenia i testy różnych zestawów części. Zależnie od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do znacznych, umiarkowanych albo niewielkich obciążeń, a także do krótkiego lub długiego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię kilkustopniową, pozwala osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Warianty i wykorzystanie motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka wariantów silników (DC, BLDC, AC oraz szeregowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Brak z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, logistyka bądź przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, jak wirniki, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome albo wyciągi górskie. Ogromne spektrum ich mocy, rozmiarów oraz typów użytych w nich silników i przekładni spowodowała, iż ilość możliwych kombinacji, które dzisiaj oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]