Jak zorganizować sobie home office?

Do tej pory praca zdalna stanowiła dodatek do pracy w biurze. Często była pewną formą zachęty dla pracownika. Aktualnie z uwagi na wciąż utrzymujący się stan pandemii wielu z nas wysłano na tzw. home office. Lecz nie każdy potrafi poradzić sobie z tym systemem pracy. Kluczem jest dobra organizacja. Jak więc efektywnie pracować z domu?

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, dużo firm zdecydowało się przenieść na tryb pracy zdalnej. Dla odsetka pracowników, którzy nie mieli uprzednio doświadczenia z takim systemem pracy, efektywna organizacja czasu jest ogromnym wyzwaniem, ponieważ wymaga od nich dostosowania się do kilku nowych zasad.

Jak wykorzystać atuty i złagodzić wady związane z pracą zdalną?

Na początku warto wyznaczyć sobie wygodne miejsce do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest gabinet specjalnie dla niej przeznaczony. Lecz nie w każdym domu jest to możliwe. Czasem posiadamy jedynie minimum miejsca na postawienie stolika bądź biurka i to też się sprawdzi. Kluczowe jest natomiast to, żeby strefa pracy była oddzielona od strefy prywatnej. Naturalnie należy także zwrócić uwagę na oświetlenie, by było jak najbardziej naturalne.

Jak niewielkim kosztem urządzić miejsce do pracy? Jeśli nie posiadasz na wyposażeniu mieszkania ergonomicznego krzesła czy biurka to polecamy rozważyć jego zakup z drugiej ręki albo sprawdzić regionalne ogłoszenia o sprzedaży w internecie.

Skrupulatne planowanie trybu pracy

W trakcie pracy w domu ważna jest samodyscyplina oraz sumienność w realizowaniu obowiązków. Starajmy działać tak samo, jak w czasie pracy w firmie. W przypadku, jeśli nasze godziny pracy nie są z góry ustalone, to zalecamy wybrać te, w których pracujemy najwydajniej. Należy pamiętać, by w ciągu godzin pracy nie wykonywać domowych obowiązków. Dobrą metodą na skupienie się na pracy jest korzystanie z metody Pomodoro, polegającej na 25 minutowych etapach pracy z 5 minutową interwałem pomiędzy kolejnymi zadaniami i wyłączenie powiadomień z portali społecznościowych.

Domowy dress code

Cały dzień przesiedziany w dresie mimo, że brzmi fajnie, może mieć zły wpływ na naszą produktywność. Domowy ubiór może być tak komfortowy, że będzie wywoływać rozleniwienie. Aby temu udaremniać warto zadbać o swoją prezencję, zwłaszcza jeżeli w trakcie pracy prowadzone są konsultacje przez internet. Będziesz się czuć wtedy bardziej profesjonalnie.

Kontakt ze współpracownikami

W przypadku przejścia na zmiany pracy na tryb zdalny znikają zwyczaje biurowe jak codzienne rozmowa przy kawie, wspólny dojazd czy wyjście na obiad. Do podtrzymania koleżeńskich stosunków ze współpracownikami warto użyć darmowych komunikatorów typu Slack. W razie konieczności porozmawiania równocześnie z dużą grupą pracowników, łatwiejsze będzie spotkanie online przez Skype, Zoom albo Google Meet. Jeżeli czujemy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z kolegami z biura również tematów osobistych. W pracy zdalnej niezwykle ważne jest zachowanie stosownego komfortu mentalnego, zwłaszcza kiedy tylko okazjonalnie widujemy się z innymi znajomymi.