Likwidacja blizn rogówki – to możliwe dzięki metodzie PTK

Usuwanie blizn rogówki. Więcej na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/.

Oko to delikatny element ciała i błyskawicznie może ulec uszkodzeniu. Na skutek rozmaitych urazów i chorób na powierzchni rogówki często pojawiają się blizny, które w większym lub mniejszym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak zlikwidować, korzystając z laserowej korekty wzroku.

Symptomy świadczące o utworzeniu się blizn rogówki

Rogówka to wypukła, zewnętrzna warstwa oka, która je chroni, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do kolejnych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również bardzo sprężysta i chociaż zwykle delikatne jej otarcia leczą się samodzielnie, w szeregu przypadków dochodzi do jej zbliznowacenia, również w następstwie naszej nieostrożności. Co przyczynia się do tworzenia się blizn na rogówce? Są one zwykle konsekwencją urazów mechanicznych np. oparzenia, zadrapania oraz skaleczenia, rozmaitych chorób (np. kiły) albo dostania się do oka ciała obcego. Lecz blizny na rogówce mogą wytworzyć się także w konsekwencji nieuważnego zakładania soczewek korekcyjnych. Prócz dostrzegalnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn rogówkowych wskazuje kilka innych objawów, takich jak m.in. nieustanne łzawienie, puchnięcie powiek i uczucie drapania gałki ocznej, zatem jeśli ich doświadczasz zalecamy jak najszybciej umówić się na konsultację z okulistą. Podczas wieloaspektowego badania sprawdzi on głębokość, umiejscowienie i rozmiar blizn, a także doradzi w aspekcie opcji ich leczenia.

Likwidacja blizn na rogówce – prosty zabieg z wykorzystaniem wiązki lasera

Najczęściej wykorzystywaną obecnie metodą usuwania blizn rogówki jest zabieg PTK, przeprowadzany w większości klinik, zajmujących się korekcją wad wzroku. Metoda PTK umożliwia usunięcie zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. Z PTK korzysta się się także do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się poprzez odparowanie przy użyciu wiązki lasera zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego dosłownie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby stosowania całkowitej anestezji, wystarczające jest miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się preparatem w kroplach prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni należy stosować się skrupulatnie do zaleceń lekarskich, nie przemęczać oka i systematycznie zgłaszać się na kontrolę zgodnie z planem.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]