Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na koła

Dowiedz się, gdzie zamówić łańcuchy na koła.

Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, ciężarowych, osobowych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi, przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Rozmaite są także materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem sporego stresu. Aby go uniknąć, warto potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, jazdy po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też obowiązkowo nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]