Książki dla młodzieży – gatunek literatury dla nastolatków

Dowiedz się więcej o książkach młodzieżowych na www.motyleksiazkowe.pl.

Młodzież urodzona w XXI w. ma coraz rzadziej styczność z ciekawą literaturą. Nastolatek wybierze najczęściej błyskawiczną rozrywkę w telefonie, w telewizorze bądź na komputerze, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, gdy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I właśnie przez konieczność poznawania starych tekstów literackich dla szeregu licealistów czytanie dla przyjemności staje się dalekim konceptem.

Literatura młodzieżowa – książki intrygujące młodszą generację czytelników

Licealiści nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. W ofercie księgarni jest masa literatury dla młodzieży zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, którzy poruszają tematy i snują historie interesujące dla młodej generacji odbiorców. Ten gatunek literatury otrzymał nawet swoją nazwę:“literatura Young Adult”. Jest to fikcja tworzona dla czytelnika w wieku od 12 do 18 lat. Historie dla młodzieży sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, awanturnicze przygodówki oraz thrillery. Lecz wszystkie te lektury łączy odwołanie się wyraźnie do uniwersalnych doświadczeń nastolatków. Publikacje te mówią zatem o zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszej miłości, stosunkach z rodzicami, odkrywaniu swojej tożsamości i odnajdowaniu własnego miejsca na świecie. Czytanie literatury młodzieżowej pomaga młodzieży poczuć, że inni również borykają się tożsamymi problemami w czasie dojrzewania.

Dlaczego warto namawiać Czytanie literatury dla nastolatków z biegiem czasu przynosi korzyści

Polecamy proponować nastolatkom inspirującą je literaturę, ponieważ podsycenie w nich ochoty czytania dla zabawy z biegiem czasu przynosi multum korzyści. Nastolatek, który codziennie oddaje się lekturze ma szerszy zasób leksykalny i lepiej daje sobie radę z gramatyką oraz ortografią, co z pewnością upraszcza naukę przedmiotów humanistycznych. Ale czytanie o problemach innych osób w tym samym wieku to również sposób na lepsze poznanie siebie, prywatnych zainteresowań oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co kluczowe, opiekunowie w żadnym razie nie powinni żartować sobie z pasji dziecka. Jeśli więc dziecko częściej wybiera opowieści o zombie lub elfach nie mówcie, że to bezsensowne tylko pozwólcie mu się nimi cieszyć!

Siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa