Literatura kryminalna nie ma sobie równych w budowaniu przerażających klimatów

Zobacz, gdzie zamówić kryminalne książki, wejdź na https://bit.ly/3o2dqNB.

Nie da się ukryć, że ogromna rzesza entuzjastów książek to wielbiciele przerażających historii. Jedni wolą opowieści z pogranicza makabry, inni kochają zagłębiać się w głębokie zakątki pogmatwanych procesów myślowych brutalnych kryminalistów i psychopatycznych morderców. W ogromie podcastów i kanałów telewizyjnych, na których udostępnionych są tysiące produkcji prezentujących zainteresowanym prawdziwe oraz fikcyjne historie, nieprzerwanie jedną z najprzyjemniejszych dróg ich doświadczenia pozostaje literatura kryminalna.

Książki kryminalne oraz thrillery – z jakiego powodu uwielbiamy przerażające opowieści?

Pasjonat horrorów oraz powieści kryminalnych od razu odpowie, że chodzi o silny przypływ adrenaliny. Czytając albo oglądając horrory chcemy na chwilę dać się ponieść intensywnemu odczuciu strachu, którego rzadko doświadcza się na co dzień. Brak dzisiaj dla człowieka w naturze większych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to na ogół niestabilność finansowa, utrata zatrudnienia czy problemy zdrowotne. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których nasze ciało wytwarza w ogromnych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie lęku uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. Nie bez powodu bajki Andersena i braci Grimm mają z reguły tak straszny i okrutny wydźwięk – tak baśnie te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa codziennego życia, uświadamiając je przy tym, że to co dobre czasem nie wygrywa.

Książki kryminalne sprawniej budują klimat niż ich serialowe adaptacje

XXI w. to okres natychmiastowej kultury. Odbiorcy, gdy wyłuskają na nią czas, poszukują filmu na wieczór lub serialu limitowanego, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż parę godzin. Miłośnicy thrillerów i kryminałów są praktycznie rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na przeróżnych platformach streamingowych. Co wymaga podkreślenia, częstokroć te seriale i filmy to adaptacje popularnych książek, lecz ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie zapewnia podobnej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza historię thriller czy kryminalną, konsumuje się inaczej aniżeli film fabularny – spokojniej, czyli z większą atencją. W książce każda deskrypcja, dialog czy postać (również ta trzeciego planu) wpływa na kształtowanie klimatu snutej historii. Napięcie wywoływany jest u odbiorcy zazwyczaj niespiesznie, lecz pozwala to na precyzyjniejszą analizę opisanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli zatem uwielbiasz czytać i masz na to czas, pozwól się ponieść horrorom, thrillerom oraz książkom kryminalnym.

Siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa