Przed jakimi czynnikami chronią buty ochronne?

Jeśli chcesz kupić buty piankowe, koniecznie sprawdź https://globalhygiene.pl/obuwie-robocze/.

Możnaby mieć wrażenie, że w trakcie pracy na budowie, w zakładzie produkującej żywność bądź na linii produkcyjnej, najistotniejsza jest osłona rąk – w końcu to one są w największym stopniu narażone na zranienie, ponieważ są nadrzędnym narzędziem pracy. Lecz równie ochrona stóp, wobec tego w wielu gałęziach przemysłu niezbędne jest dostarczenie pracownikom odpowiedniego obuwia ochronnego.

Obuwie ochronne – niezbędne nawet w stosunkowo bezpiecznym środowisku pracy

Charakter pewnych profesji sprawia, iż jednostki, które się się ich podjęły, regularnie narażone są na bolesne urazy stóp i nóg. Groźne sytuacje zdarzają się nawet w punktach, w których warunki pełnienia pracy są względnie bezpieczne, dlatego nie należy zaniedbywać obowiązku pełnej ochrony ciała pracowników. Zależnie od swoich charakterystycznych właściwości buty ochronne zabezpieczają przed czynnikami mechanicznymi, biologicznymi, chemicznymi, termicznymi lub atmosferycznymi. U producentów oferowane są również buty ochronne antystatyczne, elektrostatyczne oraz osłaniające przed ewentualnym porażeniem przez prąd. Zarówno obuwie ochronne, jak i robocze, żeby otrzymać swoje miano, musi być zgodne z określonymi atestami oraz normami. Wybierając typ butów ochronnych, które będą niezbędne do bezpiecznej pracy na konkretnym stanowisku, zatrudniający musi wpierw przeanalizować nie tylko te już występujące, lecz także wszelkie potencjalne ryzyka z nim związane, a następnie znaleźć obuwie, które zniweluje prawdopodobieństwo ciężkiego skaleczenia stopy we wszystkich tych sytuacjach.

O czym informują litery, które widnieją na różnych typach butów ochronnych?

Obuwie ochronne dzielimy na trzy główne kategorie:
1. obuwie zawodowe (oznaczone symbolem “O”, norma PN-EN ISO 20347, czyli buty bez podnoska, które zabezpieczają stopę w umiarkowanym stopniu);
2. obuwie ochronne (oznaczone symbolem “P”, spełniające normę PN-EN ISO 20346, czyli buty z podnoskiem zabezpieczające palce kończyny przed uderzeniem z siłą do 100 J);
3. obuwie bezpieczne (znakowane symbolem “S”, norma PN-EN ISO 20345, są to buty z podnoskiemdobrze chroniące palce nawet w razie ciosu z siłą 200 J).

Jakie inne symbole zauważymy na butach ochronnych oraz co one oznaczają? Np.:
– symbol SRC – to ochrona przed poślizgiem na podłożu ceramicznym i ze stali;
– symbol CR – to odporność na przecięcia;
– symbol C – to obuwie prądoprzewodzące;
– symbol AN – to informacja, że buty ochraniają również kostkę
a to jedynie parę z nich.

W ofercie Global Food Hygiene, który jest krajowym producentem butów ochronnych, dostępne jest obuwie bezpieczne oraz zawodowe zarówno ochraniające jedynie stopę (np. wygodne klapki piankowe, umożliwiające odpowiednią cyrkulację powietrza, czy niskie i wysokie trzewiki do wyboru bez i z podnoskiem kompozytowym), jak i kalosze z PCV, gumowe oraz z pianki, zabezpieczające kończynę dolną do poziomu kolana.

Siedziba:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]