Szukasz ekologicznych przetworów? Wybierz żywność z certyfikatami

Dalsze informacje o zdrowej żywności ekologicznej.

Od prężnego rozwoju przemysłu żywieniowego, który obserwujemy od początku XX w., wyroby jedzone przez nas codziennie zaczęto nagminnie wypełniać przeróżnymi substancjami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz razem z poszerzającą się wiedzą konsumentów odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć skutki dla ich zdrowia, ostatnio coraz chętniej szukają oni produktów wykonanych z ekologicznej żywności.

Zalety żywności ekologicznej

Aby dany produkt sprzedawany w naszym kraju mógł nazywać się „eko”, musi sprostać kilku warunkom. Żywność eko i artykuły z niej wykonane muszą uzyskać określone certyfikaty wydawane przez upoważnione do tego laboratoria. Najważniejszą jednakże cechą spożywczych wyrobów ekologicznych jest to, iż zastosowane do ich przyrządzenia owoce i warzywa hodowano według wszelkich reguł rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie wykorzystywali syntetycznych nawozów ani środków ochrony roślin mogących negatywnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które również są zagrożeniem dla otoczenia. Niektóre bowiem nawozy wywołują zasolenie gleby czy zanieczyszczają wody powierzchniowe, a opryski pół syntetycznymi pestycydami nieraz są przyczyną obumierania pożytecznych organizmów. Tymczasem w efekcie ekologicznej uprawy owoce i warzywa cechują się niższą zawartością azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to oznacza, że mniej tych związków przedostanie się do ustroju ich konsumentów.

Co musi być umieszczone na etykiecie eko żywności

Żywność eko jest poddawana ciągłemu nadzorowi w każdej fazie produkcji, w tym też podczas przechowywania oraz transportu. Co istotne, jeżeli przetwór spełnia wymogi, jego producent obok standardowych informacji m.in. o masie netto, miejscu pochodzenia ingredientów, kaloryczności, dacie trwałości czy warunkach składowania, musi również obligatoryjnie podać numer ID organu kontrolnego dany produkt i umieścić logo produkcji ekologicznej UE, czyli białe gwiazdy tworzące w kształt listka. Poszukując ekologicznych przetworów należy więc czytać wnikliwie etykiety produktów, a nabywając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy zamieścił on na stronie sklepu informację o uzyskanych certyfikatach.

Siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]