Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Dowiedz się więcej o fakturze ustrukturyzowanej.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcy na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać trochę dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od roku 2023 będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – koniec z nieprawidłowym odczytywaniem pól faktur

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie sformułowaną strukturę danych opisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie mało co mówi człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, jednakże dla stosownej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur taki dokument jest doskonale czytelny. Dzięki temu, że faktury mają ujednolicony format bez względu na to jakiego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane jednakowo. Jest to istotny postęp szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd raz za razem mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania w aplikacji księgowej informacji z faktur przekazywanych przez klientów w formie pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie eliminują ewentualność błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – lepsza kontrola systemu podatkowego

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy m.in. szybciej dostaną zwrot VAT, są zwolnieni z obowiązku wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur oraz zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że nie zgubią faktury (KSeF przechowuje dane o dokumentach przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego oraz od towarów i usług. Watro zaznaczyć, iż konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznej aplikacji do księgowania, jednak trzeba dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]