System SWIFT – co to?

Szukasz szczegółowych wiadomości o systemie bankowym SWIFT? Zajrzyj na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/

Pomimo, iż praktycznie każdego dnia korzystamy z usług bankowych, masa osób pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź świata na wojnę na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z filarów efektywnego działania bankowości międzynarodowej.

Co jest największym atutem systemu SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny działający dzisiaj system tego typu. Poza nim przykładowo w Polsce korzysta się też z systemów: Elixir, SORBNET oraz SEPA.Na całym świecie wdrożone są też przeróżne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na obszarze jednego kraju.

Jak więc wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie kraje świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 10 tys., ale też domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków, działających w Naszym kraju.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]