Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Dowiedz się więcej o obrączkach Kraków.

Dla wielu ceremonia ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże nowożeńców do końca życia, a symbolem ich wierności, uczucia i oddania są obrączki ślubne, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, w związku z tym ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu zaślubin. Mało osób wie jednak, że panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilkaset lat później. Już wcześniej miały miejsce przypadki, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wybywali na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych krajach, jak przykładowo w Czechach, w Egipcie, w Stanach Zjednoczonych Ameryki czy w Irlandii, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie podług starodawnych przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują oraz przymierzają obrączki ślubne razem, jednocześnie obyczaj podpowiada, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki – niegdyś z miedzi, teraz ze złota bądź platyny

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej skromnym wzornictwem. Na przestrzeni wieków sporządzano je z najrozmaitszych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub stal) uosabiające moc uczucia. Dzisiaj do ich wykonania stosuje się głównie złoto oraz platynę, które są oznaką zaufania do małżonka. Naturalnie, są one też często ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najchętniej nabywane są uniwersalne, proste złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają także nieraz w swojej ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka lub istotny dla młodej pary cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]