Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Food pairing. Więcej na warsztatqulinarny.pl.

Pomimo, iż przywykliśmy do tradycyjnych kombinacji smakowych, nie oznacza to, iż parowanie ze sobą dań, które na pozór zupełnie się wykluczają, nie może dać zaskakujących i, co najważniejsze, smacznych rezultatów. Odkrywamy to coraz częściej. Olbrzymi wpływ na nasz zmysł smaku miało bezspornie otwarcie się na inne tradycje kulinarne i pojawienie się na rynku niedostępnych dotąd w naszym kraju produktów. Dzięki temu chociażby zestawienie mięsa z egzotycznych sosami owocowymi rzadko już szokuje. Ci, którzy zasmakowali w tych niespotykanych fuzjach smakowych częstokroć zaczynają własne doświadczenia i na własną rękę szukają jeszcze bardziej nietuzinkowych zestawień. Aby te aczkolwiek dały wyczekiwane efekty, wypada wcześniej zaopatrzyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – doświadczaj nowych smaków

Jeżeli pragniemy, aby nasze kulinarne poszukiwania naprawdę były przyczyną uniesień oraz pozwalały odnaleźć nowe smakowe przyjemności, trzeba postępować zgodnie z zasadami obowiązującymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są jedynie wytycznymi, których trzeba przestrzegać, żeby smaki wiążą się w niebanalną, ale zgodną całość. Najlepiej uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tym mianem określa się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które ogólnie uchodzą za kategorycznie do siebie niepasujące. Wszystkie reguły food pairingu są tymczasem bardzo przemyślane, a u ich podstaw leży głęboka wiedza z zakresu biochemii, dotyczącą głównie obecności konkretnych substancji w używanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie posiłków, ale także napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na dużej wyobraźni oraz instynkcie

Do eksperymentów z food pairingiem potrzebne są instynkt i duża fantazja, jednakże to nie one okazują się najistotniejsze. W wyższym stopniu jest istotna znajomość ilości różnorodnych substancji w komponentach potraw oraz tego, jak łączą się one z innymi związkami. Wobec tego rozsądnym posunięciem będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez wykwalifikowanego szefa kuchni – zwłaszcza, że podzielenie się niezbędną wiedzą trwa przeważnie kilkanaście godzin.

Siedziba:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]