Z czego wykonuje się szalunki i jak się ich używa?
Szalunki, zwane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Głównie używa się ich w przypadku wylewania ścian betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, żeby należycie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się także w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie prześwitów na bramy, drzwi oraz okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jak inwestorzy mogą je nabyć.
Systemy szalunków
Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura wykonana z drewnianych desek czy też grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać powtórnie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większość inwestorów i wykonawców wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, sklejki lub drewna, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy surowce. Z reguły jednakże korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę spajają głowice ze aluminiowe bądź stalowe, belki, narożniki i łączniki.
Wypożyczenie szalunków – nie musisz ich nabywać?
Przedsiębiorstwa na co dzień parające się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wznieść jeden obiekt oraz ekip, które zazwyczaj oferują inne usługi. Zakup wszelkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku byłby zupełnie nieopłacalny . Dużo rozsądniejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.
Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków
Mob.: +48 690 999 204
E-mail:
[email protected]