Jak przebiegają badania wysokościowe

Badania wysokościowe Bielsko - zajrzyj tutaj po dalsze informacje o tych usługach.

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność przeprowadzania specjalistycznych badań sprawdzających czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają tego typu badania? Co ile lat trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – definicja pracy na wysokości

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uznajemy za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się minimum 1 metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na kominach, konstrukcjach budowlanych, podestach itd. Specjalistyczne badania pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem bądź innych schorzeń mogących narazić pracownika na niebezpieczeństwo. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z kilku stadiów – badania okulistycznego, neurologicznego oraz laryngologicznego. Lekarz diagnozuje pacjenta w kierunku chorób błędnika, padaczki lub krótkowzroczności. Dopełnieniem jest rutynowe badanie u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – dodatkowe testy psychologiczne

Badania do pracy na wysokości należy wykonywać co 2-3 lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą przechodzić je regularnie co 12 miesięcy. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest wada wzroku, niedowidzenie, jak również schorzenia neurologiczne i choroby narządów ruchu. Co ciekawe noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystkie wymogi – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść także dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, żurawi samojezdnych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]