Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Skieruj się tutaj, żeby zamówić badania psychotechniczne Bielsko.

Na sytuację na szosach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich samochody. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z takich profesji zgodnie z przepisami powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ich temat kilka słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, postrzeganie szybkości, podzielność uwagi i widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym należy wiedzieć?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W internecie dostępne są różne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]