Odwirusowywanie WordPressa – o czyszczeniu infekcji WP

Co trzeba wiedzieć o zainfekowanym WordPressie?

WordPress stał się w mijających latach tak wziętym CMS-em, iż ilość sklepów oraz stron działających z jego zastosowaniem liczy się już w milionach. Powszechność korzystania z tego systemu zarządzania treścią sprawia, iż strony postawione na WordPressie bywają częstym celem ataków cyberprzestępców. W przypadku zawirusowania witryny, niezbędne jest usunięcie infekcji z WordPressa.

Jak zidentyfikować zainfekowane strony na WordPress?

Wpisy na stronie zostały zmienione bez Twojej ingerencji? Ze strony wychodzi niechciana poczta? Na stronie znalazłeś linki do obcych Ci portali? A może logowanie jest niemożliwe? To tylko kilka z potencjalnych oznak wskazujących na zawirusowaną witrynę. W takich przypadkach nieodzowne jest szybka reakcja w celu identyfikacji źródła infekcji, a w konsekwencji przywrócenia witryny internetowej do poprawnego funkcjonowania. Usuwanie malware z WordPressa częstokroć przekracza umiejętności ludzi, którzy codziennie parają się wyłącznie projektowaniem stron i sklepów internetowych na tym CMS-ie, dlatego czyszczenie WordPressa ze złośliwych wtyczek bądź po atakach hakerów powinno się zlecić profesjonalistom od tego typu zadań.

Jak przebiega usuwanie wirusów WordPress?

Spece podejmujący się usuwania wirusów ze stron opartych na WordPressie w ramach swoich operacji naprawczych wykonują szczegółowe sprawdzenie plików oraz baz danych strony. Weryfikują kod zastosowanych na stronie wtyczek i motywów, jak również pliki htaccess oraz wp-config. W toku czyszczenia zainfekowanego WordPressa wdrażane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, minimalizujące niebezpieczeństwo ponownej infekcji. Jeśli długookresowa infekcja przyczyniła się do dodania strony do wykazu wykluczeń (na przykład w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu malware z CMS-a fachowcy mogą podjąć także niezbędne czynności w celu skreślenia jej z tego rodzaju rejestrów. Usunięcie wszelkich skutków ataku hakerskiego nie gwarantuje, że analogiczny przypadek nie przydarzy się w późniejszym okresie, toteż kluczowe jest okresowe uaktualnianie WordPressa i używanych na stronie wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]